Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Yolu bankaya kredi veya kredi kartı almak için düşen herkesin mutlaka karşılaştığı kredi notu, bankaların müşterilerine kredi verirken dikkat ettiği en önemli hususların başında yer alıyor. Kredi notunuz ise bankanın size vereceği kredi miktarının yanı sıra kredinizin onaylanıp onaylanmamasına kadar büyük etkilere yol açmaktadır, bu neden kredi çekmek için kredi notunuzun mutlaka istenilen miktarda olması gerekiyor. Bir nevi kişilerin banka sicili olarak da adlandırabileceğimiz kredi notu bir çok nedenden dolayı düşebilir yada yükselebilir bunu geçmiş dönemdeki ödemeleriniz belirlemektedir. Bizde sizlere bu yazımızda kredi notu yükseltme yöntemlerini ve yapmanız gereken şeyleri anlatacağız. Sizde düşük kredi notu nedeniyle istediğiniz miktarda krediyi çekemiyorsanız yazımızı mutlaka sonuna kadar inceleyin.

İster ihtiyaç veya konut isterseniz de kredi kartı başvurusunda bulunun bankalar öncelikli olarak sizin kredi notunuzu incelemektedir. Bu inceleme sonucunda ise kredi miktarınız belirlenmektedir. Günümüzde ise artık sadece bu alanda değil beyaz eşyadan tutun cep telefonu alımına kadar pek çok alanda kredi notu önem arz ediyor. Kredi notları 1 ile 1900 arasında bir değer üzerinden hesaplanarak tüm bankalar tarafından ortak bir sistem tarafından incelenebiliyor. Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) tarafından organize edilen bu yöntem ile kredi notunuzu sizde öğrenebiliyorsunuz bunun için Kredi Notu Nedir, Nasıl Öğrenebilir? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
Kredi notunuzu yükseltmek aslında sanıldığı kadar zor ve imkansız değil. KKB notunuzu belirlerken belirli bir sistem üzerinden işlem gerçekleştiriyor, bu işlemlerin başında ise kredi ödeme alışkanlığınız, daha önceki dönemlerde almış olduğunuz kredilerin ödeme periyotları veya kredi kartınızın kullanım sıklığı dikkate alınıyor. Biraz önce belirttiğimiz gibi kredi notu rakamsal değerleri eğer 900 ve altında ise bankalardan istediğiniz meblağda kredi almanız biraz zor olabiliyor, ancak notunuz 900 ve üzerinde ise bankalar talep ettiğiniz krediyi verebiliyor tabi burada diğer kredi çekme şartları devreye girmektedir. Eğer kredi notunuz 1900 yani en üst seviyede ise kredi çekmeniz oldukça kolay olacaktır.

Temel olarak bakarsak kredi notunuzun yükselmesi için gerekli olan tek şey kredi ödemelerinizin düzenli olarak yapılmasıdır fakat kredi veya kredi kartınızın asgari tutarını ödemek notunuzun yükselmesi için maalesef yeterli bir etken değildir.

Ödemelerinizi Aksatmadan Yapın
Hali hazırda mevcut kredi borcunuz varsa ödemelerinizi mutlaka bankanın size verdiği tarihler arasında yapmanız kredi notunuzun yükselmesini sağlayan en büyük faktörlerin başında geliyor. KKB tarafından verilen bilgilere göre kredi borçlarının zamanında ödenmesi kredi notunuzun belirlenmesinde %35’lik bir paya sahip. Eğer birden fazla bankaya kredi borcunuz varsa ve bunları takip etmekte güçlük çekiyorsanız bir sonraki önerimizi mutlaka inceleyin.

Borçları Tek Bir Bankada Toplayın
Çeşitli nedenlerden dolayı birden fazla bankadan kredi çekmiş olabilirsiniz zaman içerisinde gelir elde ettiğiniz günler değişmiş ve bu nedenle bazı bankalara olan kredi ödemeleriniz aksayabilir, bu durum kredi notunuzu olumsuz etkileyeceği için mevcut olan tüm bankalara ait kredi borçlarınızı tek bir bankada toplamanız hem kredi notunuzu yükseltecek hemde daha düşük faizlerle aylık ödeme yapmanız mümkün olacaktır bu konuda daha fazla bilgi almak için Borç Kapatma Kredisi makalemizi incelemenizi öneririz. Böylece hem kendi belirlediğiniz ödeme planınızı oluşturur hemde kredi notunuzun yükselmesini sağlarsınız.

İhtiyacınıza Uygun Kredi Türlerini Tercih Edin
Bankalar her ihtiyaca göre kredi çeşitleri sunuyor örneği yeni bir ev almak istiyorsanız konut kredisi, araç almak için taşıt yada farklı bir ihtiyacınız için bireysel ihtiyaç kredileri bulunmaktadır. Bu yöntemi uygulayarak hem kredi ödemelerinizi bir düzen içerisinde gerçekleştirebilirsiniz hemde bütçenizi ayarlayıp ödemelerde her hangi bir sorun yaşamazsınız.

Etiketler:

Yorum Yaz