Kredi Notu Nedir, Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nedir, Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu demek kredi geçmişi demektir. Bir kişinin bankalarla olan ilişkisi sonucunda kredi notu belirlenir. Kredi ödemeleri, kredi kartları, kredi başvuruları, fatura ödemeleri, borç takipleri ve gelir gider hesapları kredi notunu oluşturan etkenlerdir. Bankaya kredi başvurusu yapılır ve bu şekilde banka kredi puanını hesaplayarak kararını verir.

Herkes Kredi Notuna Sahip midir?
Daha önce kredi çeken, kredi kartı kullanan, kredili mevduat hesabı olan veya kredi kullanan birine kefil olan her bireyin kredi notu oluşmuştur.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu 0 ve 1900 arasında farklılık gösteren bir değerdir. Kredi notunun yüksek olması kredi alma ihtimalini arttıran bir durumdur. Bankalar kredi puanına çok dikkat eder. 0 olması ise bankalar için belirsizlik olarak tanımlanır, kredi çekmek isteyen kişi hakkında bilgi sahibi olamazlar bu da kredi veremeyecekleri anlamına gelir.

Kredi notu aralıkları farklı şekillerde tanımlanır: 0 – 699 aralığı; en riskli, 700 – 1099 aralığı; orta riskli, 1100 – 1499 aralığı; az riskli, 1500 – 1699 aralığı; iyi, 1700 – 1900 aralığı ise çok iyi olarak nitelenir. Kredi skoru iyi ve çok iyi olanlar rahatlıkla kredi alabilirler. Kredi tanımları bankadan bankaya değişebilir. Tamamen bankaya kalmış bir durumdur.

Kredi Notu Neden 0 Olur?
Kişinin geçmişinde bankalarla hiçbir şekilde bir ilişki kurmaması, kredi notunun 0 olmasına neden olmaktadır. Daha önce hiç ürün kullanmamak, bankaların kişiyi tanımamasına yol açar. Bu yüzden en mantıklı çözüm, düzenli ödeme yapılabilecek limite sahip bir kredi kartı edinmek.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

KKB veya bankalar aracılığıyla, kredi notu iki farklı yöntemle öğrenilebilir. Findeks Kredi Notu, bankacılık sisteminde bulunan kredi ödemelerine göre hazırlanmış risk raporunun özetidir. En basit yöntem olan Findeks’in internet sayfasından 8 TL gibi bir ücret karşılığında, siteye üye olarak kredi notunuzu öğrenilebilir. Bankalar, müşterilerine kredi notu sorgulama avantajı sunarlar. İnternet bankacılığı sayesinde ya da şubeye giderek yine belirlenen bir ücret karşılığında kredi puanı öğrenilebilir.

Etiketler:

Yorum Yaz