Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Uykusuz geceler geçirip üniversite sınavını kazanan, okuma aşkı uğruna ailesinden ayrılıp başka bir şehirde öğrenim görmeye başlayan öğrencilerin büyük çoğunluğu burs veya kredi alarak geçimlerini ancak sağlayabiliyorlar. Her öğrencinin ailesi zengin olmadığı için KYK’dan burs ve kredi alamayan kişiler ise çareyi öğrenciye kredi veren bankaların kapısını çalmakta buluyor.

Ev kirası veya yurt ücretinin yanı sıra yeme içme, ders materyalleri ve beklenmedik masraflar da karşılarına çıkınca öğrenciler zaman zaman kredi çekmek zorunda kalabiliyorlar. Ancak SGK kayıtları ve maaş bordroları olmadığı için öğrencilerin bankalarca çok sevildiğini söyleyebilmek pek de mümkün değil. Neyse ki üniversite öğrencilerine özel kredi kartı veren çoğu banka, dileyen müşterilerine sınırlı miktarda kredi de sağlıyor.

İşte öğrencilere kredi veren bankaların sıralı tam listesi!

Ziraat Bankası

Genel ihtiyaçlara yönelik eğitim kredisi sunan Ziraat Bankası, en fazla 36 aya kadar taksit seçenekleriyle kredi sağlayan bankaların başında geliyor. Çok fazla kâr amacı gütmeyen banka devlet destekli olduğu için öğrencilerin dershane ve okul masraflarına yardımcı olabilecek bu avantajlı kredi ürününü sunabiliyor.

Ancak Ziraat Bankası’nın sağladığı bu kredinin yalnızca eğitim masrafları için olduğunu belirtmekte de fayda var. Yani bankanın verdiği parayı başka herhangi bir alanda harcayabilmeniz mümkün değil.

Herhangi bir sınırı olmayan Ziraat Bankası eğitim kredisine başvurmak için size en yakın şubeye gitmeniz gerekiyor. Banka politikaları gereği internet üzerinden eğitim kredisi başvurusu kabul etmiyor.

Denizbank

En fazla 10 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi veren banka, bu kredi ürününü yalnızca öğrencilere değil, ev hanımları da dahil olmak üzere başvuran herkese verebiliyor. Tabii bunun için kişilerin kredi notu puanının düşük olmaması şartı var.

Yüzde 1,04’ten başlayan faiz oranlarıyla 10 bin TL’ye kadar 48 ay vade ile ihtiyaç kredisi almak isteyen öğrenciler, bankanın web sitesi üzerinden cep telefonu ve TC kimlik bilgilerini girerek başvuruda bulunabilirler.

Bankanın ilerleyen süreçte kefil veya öğrenci olduğunuza dair çeşitli belgeler isteyebileceğini de unutmayın.

İş Bankası

36 aya kadar vade ile eğitim kredisi veren İş Bankası, bu kredi paketinde müşterilerine yüzde 1,69 oranında faiz uyguluyor. Tıpkı Ziraat Bankası’nda olduğu gibi bu bankada da eğitim kredisini başka amaçlar doğrultusunda kullanabilmek mümkün değil. Bunun için kredi başvurusunu belgelerken eğitim gider ve masraflarını gösteren faturaları müşteri temsilcisine göstermeniz gerekebilir.

Ayrıca İş Bankası’ndan alacağınız eğitim kredisi miktarının yüzde 0.5’i tahsis ücreti adı altında tarafınızdan tahsil edilir.

Yapı Kredi Bankası

En fazla 48 ay vade ile eğitim kredisi sağlayan Yapı Kredi Bankası, toplamda 50 bin TL’ye kadar kredi imkânı sunuyor. Daha çok özel okullarda ve kolejlerde okuyan çocukların eğitim masraflarının karşılanabilmesi için ideal duran kredi, özel üniversiteliler için de ideal. Öğrencinin ilgili okula kayıt olduğunu ve öğrenim hayatına başladığını gösteren bir belge ile Yapı Kredi Bankası’nın size en yakın şubesine başvurabilirsiniz.

Garanti Bankası

12 bin TL’den başlayıp 25 bin TL’ye kadar avantajlı eğitim kredisi ürünleri sunan Garanti Bankası, müşterilerinden 60 TL ila 125 TL’ye kadar kredi başvuru ücreti tahsil ediyor. En fazla 48 ay taksit imkânı sunan banka, üniversite ve özel okul öğrencilerinin eğitim giderlerini karşılamalarını sağlamasıyla öne çıkıyor. Ancak kredi başvurusunda bulunan kişilerin sigorta ve vergi dahil diğer ücretlerle karşılaşması söz konusu.

Faiz oranları ise yüzde 1,58’den başlayıp yüzde 1,83’e kadar çıkabiliyor.

Etiketler:

Yorum Yaz