Hangisi Daha Avantajlı Kredili Mevduat Mı İhtiyaç Kredisi Mi?

Hangisi Daha Avantajlı Kredili Mevduat Mı İhtiyaç Kredisi Mi?

Paraya ihtiyacımız olduğunda özellikle ihtiyacımız biraz acil ise bazen bizim için en uygun krediyi belirlemekte zorlanabiliyoruz. Böyle acil durumlarda genelde eğer limitimiz ihtiyacımızı karşılıyorsa kredili mevduat hesabına yöneliyoruz.  Bankalar için kredili mevduat hesapları çok önemli ve özellikle maaş müşterilerine kredili mevduat hesabı açmak için çok ısrarcı davranabiliyorlar. Peki, kredili mevduat hesabı nedir? Neden bankalar için bu kadar önemlidir?

Kredili mevduat hesabı mevduat hesabınızla ilişkilendirilen bir kredi çeşididir ve emin olun hiçbir zaman sizin için en uygun kredi değildir. Bankaların bu hesapları açmakta bu kadar ısrar etmelerinin sebebi, bu hesaplardan çekilen paranın faizinin yüksek ve ödenmediği takdirde yaptırımının güçlü olması.  Bu hesaplar ek hesap, avans hesabı gibi isimlerle de almaktadır. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi oradan para çekmek herhangi bir başvuru ve bekleme süreci gerektirmediğinden ve kredi kartı limitimizden nakit avans çekme faiz oranından daha düşük faiz oranına sahip olduğundan acil para ihtiyaçlarımızda genellikle buradan para çekmeye yönelebiliyoruz.

Kredili mevduat kıza süreli ve süre sonunda yüksek faiz ödemek zorunda kalınan bir kredi çeşididir. Otomatik ödeme talimatları mevduattan da alınıyorsa ya da alışveriş yaparken farkında olmadan da olsa bu kredili mevduat hesabına giriliyorsa zararımız büyük olacak demektir. Bunun yerine faturalarını vaktinde ödediğiniz bir kredi kartı ile alışveriş yapmanız ve otomatik ödeme talimatlarınızı kredi kartına vermeniz çok daha karlı olacaktır.

Nakit ihtiyaçlarımızda ise ihtiyaç kredisi çekmek kredili mevduat hesabı kullanmaktan çok daha düşük faiz ödememizi sağlar. Hem ihtiyaç kredisini aydan aya öderiz ve bizi zorlamazken ek hesap borcumuzu süresi dolar dolmaz tamamını ödememiz gerekir.  Hem de faiz oranları açısından ihtiyaç kredisi her zaman daha avantajlıdır. Bu yüzden eğer ihtiyacınız çok acil değilse avans hesap yerine size en uygun krediyi araştırıp bulmanızda fayda var.

Tabi ki ihtiyaç kredisi ile konut kredisini özellikle son aylarda kıyaslamaya bile gerek yok ancak şunu söyleyebiliriz ki faiz oranları bu kadar düşmüş olmasaydı bile konut almak için en uygun kredi konut kredisidir. Daha doğrusu bankaların verdiği kredi çeşitleri içerisinde faiz oranı en düşük ve vadesi en uzun olan kredi türü konut kredisidir.

Etiketler:

Yorum Yaz