Halka Arz Nedir ve Nasıl Yapılır?

Halka Arz Nedir ve Nasıl Yapılır?

Halka arz, hisse senetlerinin çeşitli aracılarla alıcılara bildirilmesidir. Bu işlem yapılırken önceden bilinmeyen yatırımcılara bildirilir. Şirketler faaliyetlerini yürütebilmesi için kaynaklara ihtiyaç duyarlar. Bu kaynaklar iki farklı şekilde olabilir. Biri yabancı kaynaklar diğeri öz kaynaklardır.

  • Hisse senetleri piyasası
  • Gelişen işlemler piyasası

HSP Nedir?

Hsp: mevcut sermayeyi temsil eden hisse senetlerinin bir kısmını ortak satışla halka arz edilmesidir. Veya sermaye artırımı yoluna da gidebilir.

GİP Nedir?

Gip: mevcut ortakların yeni pay alma hakkını kısmen ya da tamamen kısıtlanmasıdır.

Halka arz yöntemleri nelerdir?

Halka arz yöntemleri şirketler bazı sebeplerden dolayı halka açılma ihtiyacı duyarlar. Bunu yaparken aracı kuruluşun sunduğu yöntemlerden en uygun olanını seçerek halka arzı gerçekleştirir.  Sabit fiyatla talep toplama yöntemi, halka açılacak senetler, fiyat teklifi alma ya da senede dönüştürülebilen tahvil ihraç etme yöntemleri vardır.

Fiyat teklifi alınması yöntemi, bu metotta belli bir limitin altında olmamak koşuluyla fiyatlar alınır. Ve bu fiyatlar arasından ortak karara göre hisseler satılır. Ya da şirket kurulla ortak bir hisse belirler. Bu bilgi yatırımcı gruba sunulur ve hisse senetleri dağıtılır. Aracı kurum sadece şirket ve yatırımcılar arasında elçilik görevi görür.

Daha birçok yöntem bulunur bu yöntemler içinden şirket kendine en uygun yöntemi seçerek halka arzı gerçekleştirir.

Etiketler:

Yorum Yaz