Dosya Masrafı Nedir?

Dosya Masrafı Nedir?

Değişen yaşam koşullarının etkisiyle insan ihtiyaçlarının artması; buna karşın nakit miktarının yetersiz olması nedeniyle insanlar bazı arayışlara yönelmiştir. Devletler bu ihtiyaçların karşılanması için bazı düzenlemeler yapmış ve yapmaya da devam etmektedir. Yapılan düzenlemelerin başında kredi müessesi gelmektedir.

Acil nakit ihtiyaçlarının karşılanmasının en kolay yollarından biri bankaların tüketiciye sunduğu kredi imkanıdır. Günümüzde kredi kullanımları oldukça artış göstermektedir. Bankalar nakit ihtiyaçlarının karşılanması için insanlara kredi imkanı sunmakta; fakat verdiği bu hizmete karşın tüketicilerden bazı masraflar talep etmektedir. Bu masraflardan başında da dosya masrafı adı altında alınan tutarlar gelmektedir.

Dosya Masrafı Oranı Ne Kadardır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından 3 Ekim 2014 tarihli Resmi Gazete ’de yayınlanan ‘’Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği’’ ile çeşitli kurum ve bankalar için bazı temel kurallar belirlenmiştir. Yapılan düzenleme ile dosya masrafı, kullanılan kredi bedelinin maksimum binde beşi oranında alınmaktadır. Bankalar bu oranın daha yükseğinde bir dosya masrafı talep edemeyeceklerdir. Dosya masrafının dışında ortaya çıkan uzman incelemesi, sigorta ve ipotek tesis bedeli gibi tutarlar ise dosya masrafı olarak işleme alınmamaktadır. Bunun sebebi ise tüketiciler, bu ücretleri her ne kadar kredi çekilen bankalara ödese de, bu ücretler bankalardan uzman incelemesi şirketlerine ya da ilgili kurum ve kuruluşlara verilmektedir.

Dosya Masrafı Geri Alınabilir Mi?

Yapılan son düzenlemeler ile dosya masrafına itiraz edilerek bu masraf tutarının geri alınabilmesi mümkün hale gelmiştir. Bunu için öncelikle tüketicinin, kredi çektiği bankadan yazılı bir evrak alması gerekmektedir. Daha sonrasında dosya masrafı tutarına göre bulunduğu ilçenin kaymakamlığında bulunan tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemesine başvurması gerekmektedir.

İhtilaf konusu başvurunun değeri 4.570,00 TL’nin altında ise görevli merci İlçe Tüketici Hakem Heyetlerdir. Büyük şehir belediyesi statüsünde olan illerde başvurunun değeri 4.570,00 TL ile 6.860,00 TL arasında ise uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevlidir. Dosya masrafı yukarıda belirtilen meblağların üzerinde ise başvurulması gereken merci Tüketici Mahkemeleridir. Tüketiciler, yukarıda belirtilen meblağları dikkate alarak ilgili kurumlara başvurularını yapmalıdır.

Daha Fazla Bilgi İçin Dosya Masrafı Nasıl Alınır? Yazımızı Okuyabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz