Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur?

Bankaların sistemi günümüzde oldukça sağlam ve kendileri açısından risksiz bir sistem üzerine kurulmuş durumdadır. Bu durum bankadan çekilen krediler içinde geçerli ve bu konu da bankalar oldukça sağlam adımlar atmaktadır.

Hayat Sigortası
Bankalar ölüm riskinin bildikleri için kredi çeken müşterilerine aslında zorunlu olmayan fakat bankaların zorunlu olarak nitelendirdiği hayat sigortası sistemini devreye sokmuşlardır. Bu sistemin en büyük neden kredi çeken kişinin ölüm ya da başka bir sebepten ötürü kredi borcunu ödeyememesi riskidir. Kişinin ölümü durumunda hayat sigortası şirketi kalan borcu ödeyecektir. Fakat bu kötü niyetli kişiler tarafından farkı bir şekilde kullanılır diye sigorta şirketi borcu hemen ödemez. Adli tıptan otopsi raporu ister. Hatta karşı tarafa ödememek için dava bile açabilir.

Hayat Sigortası Yoksa Ne Olur?
Çoğu kişi hayat sigortasını ek masraf olarak gördüklerinden dolayı sigorta yaptırmak istemez. Bu durumda ölen kişinin hayat sigortası bulunmuyor ise kredi borcunu banka mirasçılarından alır. Fakat çekilen kredi kalan mirastan fazla ise bu durumda mirasçının reddi miras yapma ve dava açma hakkı da bulunmaktadır.

Başka bir ihtimal ise krediye kefil olan kişiden parayı tahsil etme yöntemidir. Hayat sigortası yoksa krediye kefil olan kişinin bu borcu ödemesi kaçınılmazdır. Zaten bundan dolayı bankalar kefil ister. Banka her durum da kendinin garanti altına alır.

Hayat Sigortası Kredi Borcunun Tamamını Kapsamaktadır
Hayat sigortasında şirketler toplam kredi üzerinden sigorta yapmaktadır. Bundan dolayı kişinin ölmeden önce yaptığı ödemeleri kişinin mirasçısı sigorta şirketinden ödenen taksitleri geri talep etme hakkına sahiptir. Tabi bu durum bir hukuk süreci gerekmektedir.

Ani kalp krizi, doğal afet, iş kazası, trafik kazası gibi durumlar sigorta şirketleri vefat eden bir kişinin kredi borcu hiç zorluk çıkartmadan karşılamaktadır. Hatta miras sahipleri daha önce ödenmiş taksitleri bile geri talep edebilir.

Kişinin Vefatından Sonra Yapılacak İşlemler
Bu durumda bir avukattan bilgi alarak ölen kişinin ölüm belgesi ve veraset intikal belgesi alınarak kredi çekilen bankaya başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Etiketler:

Yorum Yaz