Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Toplumun hatırı sayılır büyüklükte bir kesimini oluşturan emekliler, sabit ve düzenli bir gelire sahip oldukları için bankaların en muteber müşterileri arasında yer alır. Her ay 1,500-2,000 lira arasındaki emekli maaşı sayesinde maaşlarının 15-20 katına kadar kredi çekebilen emekliler; kimi zaman kredi başvurusu esnasında hiçbir şekilde kefil gösterme ihtiyacı dahi duymayabiliyorlar.

Ancak günümüzde emeklilere kredi veren çoğu banka, faiz oranını emeklilere özel olarak yükselttikleri için eleştiri oklarının hedefinde. Prim ve yaş şartlarını doldurup emekli olanların yanı sıra, malulen emekli olanlar da bankaların kendilerine özel yüksek faiz uygulamasından rahatız. Hal böyle olunca emekliye faizsiz kredi veren bankalar ve devlet kurumlarına olan rağbet daha da artıyor.

emekliye faizsiz kredi ne zaman verilecek sorusu en sık sorulan soruların başında geliyor. Bu yazı, emekli olup faizsiz kredi kullanmak isteyenler için bir rehber niteliğinde.

Emekliye faizsiz kredi veren bankalar hangileri?

Sayıları 15 milyona yaklaşan emekliler, maaşlarını taşıdıkları bankalar tarafından promosyonla ödüllendiriyor. Çoğu emekli farkında olmasa da promosyon ödemesi alınan bankalar, bu kişilere özel faizsiz kredi avantajı da sunuyor olabilir. Bu yüzden faizsiz kredi almak isteyen emekliler, maaşlarını aldıkları bankanın bireysel müşteri temsilcisiyle irtibata geçerek faizsiz kredi için başvuruda bulunabilirler.

Buna ek olarak sadece emeklilere değil, isteyen herkese faizsiz kredi veren bankalar şu şekilde sıralanabilir:

Fibabanka

18 ay vade ile sıfır faizli kredi imkânı sunan Fibabanka, müşteri sayısını artırmak için böylesi bir ürün geliştirmiş durumda. Ancak en fazla 3 bin TL’lik kredi çekilebiliyor. Haliyle bu da ne yeni bir araba almaya, ne de ev satın almaya yeter. Yalnızca acil ihtiyaçlar için ideal gözüken 3 bin TL’lik sıfır faizli kredi avantajından emekli olmayanlar dahi faydalanabiliyor. Öte yandan her ne kadar adı “sıfır faizli kredi” olsa da bu krediyi kullanmak isteyen müşterileri 465 TL’lik bir “hizmet bedeli” bekliyor.

Ayrıca Fibabanka müşterisi olmayanlar bu krediden yararlanamıyor.

Denizbank

Rus Sberbank tarafından satın alındıktan sonra hızlı bir atılım sürecine giren Denizbank da emekli veya çalışan ayırt etmeksizin faizsiz kredi veren bankalar arasında yer alıyor. Üstelik Fibabanka’nın aksine Denizbank’ta müşterileri bekleyen gizli gider kalemleri ve masraflar yok. Ancak faizsiz kullanılabilecek kredi miktarı yalnızca 1,000 TL ile sınırlı. 12 ay boyunca kredinin geri ödemesi yapıldıktan sonra emekliler 83 TL gibi ufak bir miktar ödeyerek kredilerini kapatabiliyorlar. Cep telefonu gibi taksitli alışverişin yasak olduğu ürünleri almak isteyen emekliler, Denizbank’ın 1,000 TL’lik kredisinden faydalanma yolunu tercih edebiliyorlar.

Öte yandan bu krediden faydalanmak isteyen emeklilerin Denizbank hesapları üzerinden en az 2 adet otomatik fatura ödeme talimatı oluşturmaları gerekiyor. Talimatların 1 yıl boyunca aktif olması da şart. Aksi takdirde banka geri ödemelere ceza yansıtabilir.

SGK, bankalarla görüşme halinde

SGK’nın son girişimleri netice verirse 2000 lira emekli maaşı alan bir kişi, maaşının 10 katına kadar faizsiz kredi başvurusunda bulunabilecek. Ancak bu çalışma halen daha sonuçlanmış değil. Neticelenmesi halinde Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halkbank gibi kamu destekli bankalar emekliye faizsiz kredi paketlerini sunmaya başlayacak.

Emekliler sadece dosya masrafı ve hayat sigortası gibi gider kalemlerini karşıladıktan sonra hiçbir şekilde faiz ödemeden, maaşlarıyla doğru orantılı bir miktarda kredi avantajlarından faydalanabilecekler. Ancak bu çalışmanın ne zaman sonuçlanacağına dair henüz bir açıklama yapılmış değil. Tahminler, 2019 yılındaki seçimler yaklaştığı zaman emekliler için faizsiz kredi paketlerinin bankalar tarafından sunulacağı yönünde ittifak etmiş durumda.

Etiketler:

Yorum Yaz