Çocuk Yardım Parası Sorgulama

Çocuk Yardım Parası Sorgulama

Ülkemizde 2015 yılı başında faaliyete geçen çocuk parası ödemesi, yaş ortalamasının giderek yükselmesi ve nüfus artışını hızlandırmak için uygulanan bir devlet desteğidir. Evli çiftlerin çocuk yapması için teşvik niteliğinde olan bu yardım PTT şubelerinden yapılmaktadır. PTT çocuk parası olarak da adlandırılan bu hizmet ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL üç ve daha yukarısı için ise 600 TL çocuk parası ödemesi yapılmaktadır. Şartları karşılıyor ve T.C vatandaşı iseniz çocuk parası almanız mümkün ancak bunun için bir takım işlemlerin yapılması gerekiyor, yapılan işlemler ardından çocuk parası ödemesi iki hafta içerisinde annenin adına yatırılmaktadır. Bizde sizler için bu yazımızda çocuk parası kimlere verilir? Çocuk parası başvurusu ve çocuk parası şartlarını ana başlıklar halinde aktaracağız.

Çocuk Parası Kimlere Verilir?

2015 yılının Haziran ayı itibariyle çocuğu dünyaya gelen çiftlerde anne yada babanın T.C vatandaşı olması durumunda çocuk parası alabiliyor. Bu ödemeyi alabilmek için baba yada anne başvuruda bulunması gerekiyor, buradaki en önemli husus ise parayı sadece T.C vatandaşı bireyin alabiliyor olmasıdır, doldurulan çocuk parası başvuru formunda kişiden cep numarası istenir ve para hesaba yatırıldığında bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Doğum raporu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ilgili birimlerine başvuru yapılmalıdır, evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmasından sonra yetkililer gerekli işlemleri başlatmaktadır.

2015 öncesinde doğan çocuklar için ödeme yapılmazken bu tarihten sonra yapılan ilk doğum için çocuk parası hesaplanırken ikinci çocuk statüsü uygulanır ve 400 TL ücret üzerinden hesaplanır. İşlemlerinizin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için başvuru sırasında aşağıdaki belgeleri yanınızda hazır bulundurmanız gerekiyor;

1-) Çocuğun Doğum Belgesi
2-) Çocuğun Nüfus Cüzdanı
3-) Anne Nüfus Cüzdanı

Bu belgeleri mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?
Başvurunuz tamamlandıktan sonra eğer belgelerde her hangi bir hata veya eksiklik yoksa en geç 45 gün içerisinde paranız hesabınıza yatmaktadır. Bugüne kadar belirtilen kriterlere uygun kişiler için çocuk parası yatma konusunda her hangi bir sorun yaşanmamış olup ödemeler düzenli olarak sağlanmaktadır. Oluşabilecek gecikmeler genellikle evraklardaki sorunlardan yada işlemi yapan kişinin hatası yüzünden yaşanmıştır.

Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası ödemesi PTT şubelerinden yapıldığı için kimliğinizle beraber herhangi bir PTT şubesinden ödemenin yatıp yatmadığını öğrenebileceğiniz gibi farklı kanallar vasıtasıyla öğrenmeniz mümkün.

Eğer PTT şubesi size uzak yada işinizden dolayı gidip soramıyorsanız 444 1 788 numaralı PTT çağrı merkezinden ödeme hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Sesli yanıt sistemi ile çalışan bu hizmet ile T.C numaranızı girdiğinizde kesin sonuçları öğrenebiliyorsunuz.

Ödeme sadece PTT üzerinden yapılıyor olsa da çocuk parası sorgulama işlemleri E-Devlet üzerinden de yapılmaktadır. E-Devlet şifreniz varsa sisteme giriş yapıp “ödemeler” bölümünden çocuk parası sorgulaması yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz