Özel Bankaların Sahipleri Kim?

Özel Bankaların Sahipleri Kim?

Bankalar on sekiz yaşını doldurmuş her bireye para ile ilgili her kolaylığı sağlayan kuruluşlardır. Ülkenin ekonomi piyasasında büyük bir paya sahip olmaları nedeniyle halkın yakından incelediği kurumlardır. Paramızı emanet ettiğimiz ya da borçlarımızı bankalara göre yönettiğimiz şu zamanlarda bankaların sahipleri kimmiş merak etmiyor musunuz?

İŞ BANKASI’NIN SAHİBİ KİM?
1924 yılında Atatürk’ün isteği ile ‘’milli banka’’ olması amacıyla Genel Müdür Celal Bayar direktifleriyle çalışmaya başladı. İş Bankası’nın ortakları %28 Atatürk, %40 Munzam Sandık Vakfı, %32 Halk şeklinde pay dağıtımı sağlanmıştır. Atatürk’e ait olan payın gelirleri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumuna bağışlanmıştır. Sonuç olarak İş Bankası’nın tek bir sahibi yoktur.

GARANTİ BANKASI’NIN SAHİBİ KİM?
1946 yılında Ankara’da kurulmuştur. Ancak %25’i İspanyol Bankası olan BBVA’ya aitdir, Doğuş Grubu’nun payı %20 olmakla birlikte %55’i halka açıktır. Sonuç olarak Garanti Bankası Türk-İspanyol birleşimi bir bankadır.

AKBANK’IN SAHİBİ KİM?
1948 yılında Adana’da kurulmuştur. Ancak %41 Sabancı Holding’e, %10’u ise Citibank’a, geriye kalan %49’luk kısım ise halka aittir. Sonuç olarak Akbank’ın büyük bir kısmı Sabancı Ailesi’nindir. Citibank ise Amerikalı’lara aittir.

YAPI KREDİ BANKASI’NIN SAHİBİ KİM?
1944 yılında kurulan Yapı Kredi Bankası Türk-İtalyan ortaklığında bir kurumdur. %41’i Koç Ailesi’ne, %41’i Unicredit’e, geriye kalan %18’lik kısmı ise halka aittir. Sonuç olarak Yapı Kredi Bankası Koç Grubu’nun ve İtalyan Bankası olan Unicredit’e aittir.

QNB FİNANSBANK’IN SAHİBİ KİM?
1987 yılında bankacı Hüsnü Özyeğin tarafından kurulan Finansbank National Bank of Greece’e aitti. Ancak ticaretsel bir kararla National Bank of Greece’in %99,81’lik payı Katarlı QNB’ye satıldı. Sonuç olarak büyük bir pay ile QNB Finansbank Katarlı’lara aittir.

DENİZBANK’IN SAHİBİ KİM?
1938 yılında denizcilik bankası olarak kuruldu. 1997 Zorlu Grup tarafından satın alındı. Sonra Belçika’ya (Dexia), daha sonra Ruslar’a (Sberbank) satıldı. Sonuç olarak tamamı Sberbank yani Ruslar’a aittir.

TEB BANKASI’NIN SAHİBİ KİM?
1927 yılında kurulmuştur. %68 Fransa bankası olan BNP Paribas’a, %28 Çolakoğlu Gruba, geriye kalan %4’lük kısım ise halka aittir. Sonuç Olarak TEB Bankası Fransız-Türk ortak yapımı bir bankadır.

ŞEKERBANK’IN SAHİBİ KİM?
1953 yılında Eskişehir’de kurulmuştur. %34’ü Şekerbank çalışanlarının vakfına, %34’ü Kazakistan Devleti’ne, geriye kalan %32’lik kısım ise halka aittir. Sonuç olarak Şekerbank Türk-Kazak ortak yapımı bir bankadır.

İNG BANK’IN SAHİBİ KİM?
Oyak Grubu tarafından kurulan İNG Bank 2007 yılında Hollandılı İNG Gruba satıldı. Sonuç olarak İNG Bank Hollanda’nındır.

HSBC BANKASI’NIN SAHİBİ KİM?
2001 yılında Demirbank’ı satın alan İngiliz’ler adını HSBC olarak değiştirdi. Sonuç olarak HSBC İngiliz’lere aittir.

ODEABANK’IN SAHİBİ KİM?
2013 yılında BDDK’dan bankacılık lisansı ile faaliyetlerine başladı. Audi Gruba aittir. Sonuç olarak Odeabank Lübnanlılara aittir.

Etiketler:

Yorum Yaz