Kredi Tahsis Ücreti Nedir?

Kredi Tahsis Ücreti Nedir?

Bankalardan kredi alınırken ortaya birçok farklı masraf çeşidi çıkıyor. Bu masraf çeşitleri arasında en fazla bilinenlerden biri ise ”kredi tahsis ücretidir. Kredi tahsis ücreti, halk arasında aynı zamanda dosya masrafı olarak da biliniyor. Kredi işlemleri için banka tarafından ek olarak alınan bir ücret olan kredi tahsis ücreti, dosya masrafı olarak bilinen masrafla aynı şeydir. Bu ücret, banka tarafından, çekilen kredinin en fazla binde 5’i oranında alınabilir ve bu oranı geçemez.

Kredi Tahsis Ücreti Yasal mıdır?
Önceden dosya masrafı olarak bilinen bankanın yaptığı bu kesintiye, Yargıtay tarafından belirli bir limit konulunca, bankalar bu değişikliğin kendilerine verdiği zararı yok etmek için bu kesintinin adını ”kredi tahsis ücreti” olarak değiştirmişlerdir. Dosya masrafları müşteriden tek bir sefer alınabilirken, kredi tahsis ücretinde böyle bir sınırlama yok ve düzenli olarak 6 aylık süreçler halinde müşteriden kesiliyor.

Her ne kadar birçok müşteri kredi tahsis ücretine karşı tepkili olup, böyle bir kesintiyi hoş karşılamasa da buna karşı açılmış veya sonuçlanmış herhangi bir dava da bulunmuyor. Geçmişte dosya masrafları için Yargıtay tarafından bir düzenleme yapıldığını gören müşteriler, aynı şeyi kredi tahsis ücreti için de bekliyorlar.

Kredi Tahsis Ücreti ile Yapılan Yüksek Kesintiler
Kredi tahsis ücretinin en büyük dezavantajlarından biri de, her ne kadar belirli bir limitinin ve sürecinin bulunduğu söylense de bazen banka tarafından müşteriye haber verilmeden yapılan yüksek miktarlarda kesintilerdir. 250 veya 500 lira olabilen bu kesintiler, 2500 liraya kadar çıkabiliyor. Durum böyle olunca müşteriler doğal olarak, kredi tahsis ücretinin düzensizliğinden ve yüksek miktarda yaptığı kesintilerden oldukça rahatsız oluyor.

Kredi Tahsis Ücreti Geri Alınabilir mi?
Kredi tahsis ücretini geri almak çok da kolay bir iş değil, öncelikle bunu belirtelim. Fakat bu ücreti bankadan geri almak isterseniz, yapmanız gereken şey bulunduğunuz ilçenin tüketici hakem heyetine başvurmaktır. Dediğimiz gibi her ne kadar bu ücreti geri almak zor bir iş olsa da, çok sık rastlanmamakla birlikte geri alınabildiği de oluyor.

Etiketler:

Yorum Yaz