KOSGEB Sıfır Faizli Destek Sistemi

KOSGEB Sıfır Faizli Destek Sistemi

Geçtiğimiz günlerde KOSGEB yani küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Merkezi tarafından, küçük ölçekli olan işletmelere sıfır faiz ile 50 bin tl’ye kadar kredi desteği verileceği açıklanmıştı. Bunun üzerine bu desteği almak isteyen vatandaşlar, çeşitli bankalara gerekli evraklar ile başvuru yapmıştı ve sonuçlar dört gözle bekleniyordu. Bu kredilere ilişkim KOSGEB, resmi internet sitesinden açıklama yapmış ve bu açıklamada ise 2018 yılı için işletme faiz destek kredisi sonuçlarının henüz açıklanmadığını yayınlamıştı. Bugün ise bu açıklama değiştirildi ve kredi desteklerinin sonuçlarının başkanları tarafından grup toplantısında açıklanacağı yayınlandı. Bunun üzerine ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sosyal medya üzerinden bazı açıklamalarda bulundu.

KOSGEB tarafından kullandırılacak olan faizsiz kredi desteği için işlemler bugün başladı. İhtiyaç sahibi olan ve gerekli koşulları yerine getirebilen 460 bin 167 küçük işletme sahibi, tutarı 50 bin tl’ye varabilen faizsiz krediden yararlanabilecek. Bunun için işletmelerin yıllık cirosunun 1 milyon 245 bin tl’nin altında olması gerekir. Bu ciroya uyan işletmeler, 20 bin ile 50 bin tl arasında kredi kullanmaya hak kazanabilecek.

Kredinin geri ödemesi ise ilk yıl ödemesiz olarak gerçekleşecek. İkinci yıl ise 3 aylık taksitlere bölünecek. Küçük ve orta işletmeler için büyük bir adım olan bu kredi sayesinde piyasaya, yaklaşık 15 ya da 20 gün içinde 11 Milyar tl sıcak para girişi sağlanacak.

KOSGEB faizsiz kredi sonuçları, vatandaşlara sms ve e-posta yoluyla iletilecek. Ayrıca KOSGEB’in resmi internet sayfasından da sorgulanabilecek. Sonuçların kısım kısım açıklanacağı ve vatandaşlara bili verileceği duyuruldu. Buna göre kredi desteğine hak kazanan kişiler Akbank, QNB Finansbank, Denizbank, Yapı Kredi, Halk Bankası, İş Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıflar Bankası aracılığı ile kredi işlemlerini başlatabilecek. Bu krediye hak kazanan kişiler KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan ve onaylı KOBİ bilgi beyannamelerini oluşturan kişilerdir. İlk kez bu krediye başvuru yapacakların KOSGEB resmi internet sayfasından bir başvuru formu doldurması gerekir.

Etiketler:

Yorum Yaz