Konut Kredisi Yapılandırma

Konut Kredisi Yapılandırma

Çoğu zaman 120 aya kadar vadelendirilen konut kredileri, kişilerin kiracılıktan kurtulup ev sahibi olabilmelerine imkân sağlıyor ve birçok vatandaş tarafından tercih ediliyor. Ülkemizde kredi ile ev sahibi olma yöntemi gerçekten de çok yaygın. Peki hiç düşündünüz mü, bu 10 senelik süre zarfında konut kredisi faiz oranlarının düştüğü durumlarda ne yapılır? Cevap, tabii ki kredi yapılandırması olacaktır.

Evet, ekonomik göstergelerin iyiye doğru gittiği dönemlerde faiz oranlarının düşmesiyle birlikte konut kredisi yapılandırma seçeneği gündeme gelir. Neticede bir süre önce yüzde 1,24 faiz oranından kredi çekmiş hiç kimse, faiz oranlarının yüzde 0,98’e gerilemesiyle birlikte bu fırsatı kaçırmak istemez. Güncellenen faiz oranlarıyla kredi borcunun yeniden yapılandırılması, kullanılan kredinin miktarına göre toplamda 20-30 bin lira kadar borcun tek kalemde silinmesini sağlayabilir. Üstelik bu sayede aylık ödenen kredi taksidi de azalmış olacaktır.

Kredi nasıl yapılandırılır?

Çok basit! Bunun için ilk yapmanız gereken şey, kredi kullandığınız bankanın size en yakın şubesini ziyaret etmek. İnternet üzerinden kredi dağıtan çoğu banka, söz konusu kredi yapılandırması olduğu zaman şubeye gitmeyi şart koşuyor.

Bireysel müşteri temsilcisine güncellenen faiz oranlarından faydalanmak istediğinizi söylediğiniz takdirde daha az kredi borcu ödeme fırsatından yararlanabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kâr zarar hesabını iyi şekilde yapmaktır. Faizlerin daha fazla düşmeyeceğinden emin olduğunuz bir dönemde krediyi yapılandırmak akıllıca olacaktır. Keza bu noktada güncel faiz oranı üzerinden gerçekleştireceğiniz aylık ödeme miktarını da hesaplamak gerekiyor.

Konut kredisi başka bankaya transfer edilebilir mi?

Evet, bu mümkün. Ancak her zaman çok mantıklı ve kârlı olmayabilir. Örnek üzerinden gidecek olursak, A bankasından yüzde 1,34 faiz oranıyla konut kredisi kullandığınızı varsayalım. Genel olarak faizlerin düşmesiyle birlikte B bankasının oranları yüzde 1,22’ye çekmesi durumunda konut kredisini A bankasına taşımayı tercih edebilirsiniz.

Bu yöntemle B bankası başvurunuzu kabul ettiği takdirde A bankasına olan taksitli borcunuzu peşin olarak kapatmanız gerekecektir. Fakat bu durumda krediyi kullandığınız ilk banka, krediyi kapatırken yüzde 0.20 oranında ceza uygulayabilir. Ödeyeceğiniz ceza miktarı, yeni faiz oranıyla elde ettiğiniz avantajın kaybolmasına sebep olabilir. Bu yüzden yapacağınız işlemin gerçekten kârlı olup olmadığını iyi tetkik etmeniz gerekir.

Eğer tüm göstergeler ve hesaplamalar lehinize ise, faiz oranları yeniden yükselmeden bir an önce kredi yapılandırması yapmanız yararınıza olabilir.

Kredi kartı borcu nasıl yapılandırılır?

Çeşitli bankalarda farklı sebeplerden ötürü biriken kredi kartı borçlarınızı bir türlü ödeyemiyorsanız, cep telefonunuz sürekli banka çağrılarıyla meşgul ediliyorsa, kredi kartı borcu yapılandırması yapmanın vakti gelmiş demektir. Günümüzde birçok banka, müşterilerine sunduğu ihtiyaç kredisi ürünleriyle kredi kartı borcunu kapatabilme fırsatı sunuyor.

Bu noktada yapılması gereken, tüm kredi kartlarına olan borçları silip tek bir bankaya borçlanmaktır. Bunun için ise en uygun ihtiyaç kredisi veren bankadan kredi kullanıp, peşin ödeme yoluyla diğer kredi kartları kapatılabilir. Fakat bu işlemi yapabilmek için kredi kartı borçlarının yasal takibe düşmemiş olması gerek. Ayrıca ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen müşterilerin kredi notu puanı çok düşükse, bankalar kredi vermeme yolunu da tercih edebilir.

Başvuru sürecinin olumlu sonuçlanmasını isteyen müşteriler, kendilerinden istenecek olan gelir belgesi ve duruma göre kefil bilgilerini bankaya göstermekle sorumludur.

Bu seçeneğin dışında borçlular, bankalarının müşteri temsilci hattını arayarak kredi kartı borcunu yapılandırmak ve aylık daha cüz’i bir taksitle, uzun vadede ödeme talebini iletebilirler.

Konut Kredisi Hesaplamak İçin TIKLAYIN

Etiketler:

Yorum Yaz