Konut Kredisi Kimlere Verilir Şartları Nelerdir?

Konut Kredisi Kimlere Verilir Şartları Nelerdir?

Ülkemizde birçok kişi ev sahibi olamadığı için kira ödemek zorunda kalmaktadır. Günümüz şartlarında ev kiralarının çok yüksek olması geçim derdini de beraberinde getirmektedir. Ev sahibi olmak için kenara para biriktiren kişiler üstüne kredi çekerek ev sahibi olabilmekteler. Bu durumda kira parası ödeyeceğine kira öder gibi ev sahibi olma hakkını yakalamış olurlar. Ancak herkes konut kredisi alamayabilir. Banka politikaları gereği kredi verilecek kişilerin kredi notlarının yüksek olması gerekir. Alınacak konutun ise krediye uygun olması şartı getirilmektedir. Bankaların izlemiş olduğu bir takım politikalara uymak zorunda kalan müşteriler farklı yöntemler deneseler de bazen konu kredisi çekmek adeta işkence haline gelebilir.

Bankaların konut kredisi faiz oranları değişkenlik gösterebiliyor. Ancak %0.98 oranı en cazip olanı diyebiliriz. 180 ay,240 ay ya da 360 ay vade seçenekleri ile kredi çekilebilir. Peki, bende 360 ay boyunca kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorum diyorsanız kredi kullanma kriterlerine uyup uymadığınızı biliyor musunuz? İşte o detaylar;

Öncelikle konut kredisi kullanmak isteyen kişi tüm bankaların konut kredisi kampanyalarını öğrenmesi gerekir. Gerek internet ile gerekse tüm banka şubelerine giderek bilgi alması önerilir.

Düzenli bir gelirinizin olması gerekir. Bunu belgeleyebilmeniz durumunda kredi kullanabilirsiniz.

Mevcuttaki borç durumlarınız banka tarafından sistemsel olarak kontrol edilir. X bankasına ya da farklı bir yerlere borcunuzun olmaması gerekir. Ya da düzenli ödeniyorsa bu problem edilmez.

Bankalara olan borçlarınızı düzensiz bir şekilde ödüyorsanız ya da çok aksatarak ödüyorsanız KKB yani kredi kayıt bürosu tarafından tutulan kredi sicil notunuza bakılır. Kredi notunuzun yüksek olması gerekir.

Bazı durumlarda bankalar kendisini garantiye almak için kefil isteyebilmektedir. Kefil bulmanız ne derece kolay olur o bilinmez ancak şartlar bu şekildedir. Yukarıdaki kriterlere uyan herkes konut kredisine başvurabilir ve her hangi bir bankadan aldığı kredi ile konut sahibi olabilir.

Etiketler:

Yorum Yaz