Emekli Promosyon Şartları ve Miktarı

Emekli Promosyon Şartları ve Miktarı

Emekli promosyonları, emeklilerin maaş aldıkları banalar tarafından ödenen bir miktar ödenektir. Bankalar, emeklilerin maaşlarını kendilerinden almaları için belirli miktar ücret ödemeyi taahhüt ederler. Ancak bunun karşılığında kendi bankalarına otomatik ödeme talimatı vermelerini ya da kredi kartlarını kullanmalarını isterler. Bu şartlar, son zamanlarda emeklileri zorlama başladı. Çünkü emekliler arasında kreşi kartı kullanım ortanı gün geçtikçe azalıyor ya da insanlar bankalarla çok fazla çalışmak istemiyor.

Sosyal güvenlik Kurumu ise emekli promosyonları hakkındaki müjdeyi açıkladı. Buna göre emekliler Mart ayında promosyon ücretlerini almaya başlayacaklar. Maaş tutarına göre belirlene bu ücretler, emeklilere tek seferde ödenebilecek. İlk promosyon anlaşması ise Ziraat Bankası ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında yapıldı. Diğer devlet bankaları ile de anlaşma sağlanacağı açıklandı. Buna göre hangi banka daha çok promosyon veriyorsa emekliler o bankadan maaşlarını alacaklar. SGK Başkanı da yaptığı açıklamada, ‘emeklilerin elbette ki fazla promosyon isteyen bankalardan maaş almak isteyeceklerini ve bu konuda üstlerin düşeni kendilerinin de yapacağını’ belirtti.

Emekli promosyon miktarı

Emekli promosyon miktarı alt sınırı belirlendi. Buna göre;

  • Aylık maaşı 1.000 tl’ye kadar olan emeklilere 300 tl
  • Aylık maaşı 1000-2000 tl arasında olan emeklilere 375 tl
  • Aylık maaşı 2000 tl üzerinde olan emeklilere ise 450 tl ödenecek.

Yukarıdaki rakamların ödenebilmesi için emeklilerin bazı şartları yerine getirmesi de gerekiyor.

Emekli promosyon şartları neler

Emeklilerin promosyon alabilmeleri için gerekli olan şartlar da açıklandı. Buna göre bankalar aşağıdaki işlemlerin gerçekleştirilmesi karşılığında promosyon ödeyecekler.

  • Emekli promosyonu isteyen kişilerin en az 3 yıl aynı bankadan maaşını alması gerekiyor.
  • Emekliler bankaya otomatik ödeme talimatı verecek.
  • Emekliler, internet bankacılığı kullanacak.
  • Promosyon almak isteyen emekliler kredili mevduat hesabı ya da kredi kartı ürünlerinden en az birine sahip olacak.

Yapılan anlaşmaya göre bankalar bu şartları değiştirebilecek ve vermiş olduğu promosyon miktarını arttırabilecektir. Peşin olarak ödenecek olan promosyonların şartları ise oldukça ağır görünüyor. Emekliler, bu şartları oldukça ağır bulduğu için bankalara şartların kaldırılması konusunda talepte bulundu. Bu şartların kalkıp kalmayacağı ise ilerleyen günlerde belli olacak.

Etiketler:

Yorum Yaz