Çeyiz Parası Nasıl Alınır 2018

Çeyiz Parası Nasıl Alınır 2018

Evlenme yardımı ödeneği devlet tarafından yetim-ölüm aylığı alan kız çocuklarına verilir. Erkek çocukları yetim-ölüm maaşı alsalar dahi çeyiz parasından yararlanamamaktadırlar. Çeyiz parası nasıl alınır? Çeyiz parasına nasıl başvurulur? Çeyiz parası ne kadar? Gibi sorularınızın cevapları için yazımızı okumaya devam edin.

SGK tarafından ölüm sigortası ödeneğinden kesilen para çeyiz parası olarak verilir. Bir defaya mahsus olmak üzere sadece kız çocuklarına verilir.

ÇEYİZ PARASI NE KADAR?
Çeyiz parası SGK’dan aldığı paranın evlilik nedeniyle kesilmesi sonucu 2 yıl boyunca alacağı aylığın toplamıdır. Peşin olarak çeyiz parası almak isteyen kız çocuklarının öncelikle başvurması gerekir.

Örneğin aylık 500 TL yetim maaşı alan bir kız çocuğu çeyiz parası olarak 12.000 TL’yi peşin bir şekilde alabilmektedir.

ÇEYİZ PARASI KİMLERE VERİLİR?
Anne veya babası vefat etmiş kız çocukları evlenme yardımından yararlanabilir. Evlenme yardımına başvurmak için bu yetim maaşını almak zorundasınız. Daha önce işe girip çıktıysanız tekrar yetim maaşını talep etmeniz gerekir. Aksi taktirde çeyiz parasından yararlanamazsınız. İkinci evliliği olacak kişilerin bu yardımdan yararlanması mümkün değildir.

Evlenme yardımı alabilmek için en çok yanılan noktalardan biride yaş sınırıdır. Bazı sitelerde dolaşan yaş sınırı gerçeği yansıtmamaktadır. Herhangi bir yaş sınırı yoktur. Tek şart ilk defa evlenecek olmaktır.

ÇEYİZ PARASINA NASIL BAŞVURULUR?
Evlenme yardımı almak isteyenler mutlaka bir başvuru gerçekleştirmek zorundalar. Devlet başvurular sonucu dönüş yapabilmektedir. Evlendikleri tarihten itibaren 5 yıl içerisinde talepte bulunmanız gerekir. Aksi taktirde hakkınızı kaybedebilirsiniz.  SGK İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenliğe giderek başvuruda bulunabilirler.

Başvuruda çeyiz parası dilekçesi istenir. Evliliğiniz kütüğe işlendiyse evlilik cüzdanına gerek yoktur. Siz yinede yanınızda evlilik cüzdanınızı götürmeyi unutmayın.

Gerekli inceleme yapıldıktan sonra başvuru yapan kişilerin adına devlet tarafından bir PTT hesabı açılmaktadır. Sizin ikamet ettiğiniz en yakın PTT şubesine giderek paranızı çekebilirsiniz.

ÖRNEK DİLEKÇE AŞAĞIDAKİ GİBİDİR
ANTALYA …. SGK İL/İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNE

Babamın/Annemin ölümünden dolayı ölüm aylığı almaktayım. Bu doğrultuda …. tarihinde evleneceğim. Şahsıma SGK tarafından çeyiz yardımı yapılmasını talep ediyorum.

                      Gereğini arz ederim.

Etiketler:

Yorum Yaz