Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

İkinci el araç alacak kişiler, alacağı aracın kaza ve poliçe durumunu oldukça merak etmekte. Tramer sayesinde plakayı sorgulatarak bu bilgilere ulaşılabiliyor. Tramer ve diğer hasar kaydı sorgulama bilgilerine ulaşmak için yazımızı okumaya devam edin.

Son zamanlarda artan döviz ve ÖTV oranlarıyla beraber araba fiyatları tavana çıkmış durumda. Bu sebeple ikinci el arabalara artan talep azımsanacak gibi değil. Ancak ikinci el araç alımındada birçok sorun çıkabiliyor. Bu sorunların en başında araç hasar kaydı merakı geliyor. Temiz kullanılmış, kazasız araçlara ulaşmak pekte mümkün olmuyor. Hasarı olduğu halde hasarı saklayan sahipler oldukça fazla. Bu ve bu benzeri durumlar ikinci el araç alacak müşterilerin kafasında çok fazla soru işareti bırakabiliyor. Çalıntı olup olmadığını, trafik cezasının olup olmadığı ve daha önce hangi kazalara karıştığını hasar kaydı sorgulamasıyla öğrenebilirsiniz. Tramer olarak adlandırılan bu sistem, ikinci el araç alacak kişilerin kurtarıcısı.

TRAMER KAYDI NEDİR?
Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin kısaltmasıdır. Tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir bilgi havuzudur. Ülke içerisindeki tüm araçların en ufak bilgisi bu merkezde mevcuttur. Bu merkezden sorgulatarak araca ait sigorta işlemlerinden geçmiş yıllara ait hasar kaydına, eski sahiplerine kadar her şeyi görmeniz mümkün.

TRAMER KAYDI İLE NELERE ULAŞABİLİRİM?

  • Marka ve modeline,
  • Hasar geçmişine,
  • Parçaların orjinalliğine,
  • Kaza geçmişine,
  • Değişen parça varsa hangi serviste yapıldığına,
  • Trafik sigortasına,
  • Kasko süresine,
  • Eski sahiplerine,

PLAKA İLE HASAR KAYDI SORGULAMASINI NASIL YAPABİLİRİZ?
Alacağınız ikinci el aracın en ince detaylarına kadar öğrenmek mümkün. Bu yöntemleri nasıl uygulayacağınızı anlatacağız.
– 5664’ SMS yollayarak,
– SBM’ye ait Sigortam360 uygulamasıyla internet üzerinden,
– E-devlet aracılığıyla.

UYARI: İnternetin yaygınlaşma durumunu göz önünde bulundurduğumuzda 2003 öncesi hiçbir bilginin bu sistemlerde bulunmadığını belirtmek isteriz. 2003 yılı sonrasında tüm bilgiler mevcuttur.

5664’E SMS ATARAK HASAR KAYDI SORGULAMA
Hasar geçmişi, kaza sorgulama ve değişen parçaları öğrenmek için bu sistemi kullanabilirsiniz. Tüm GSM operatörleriyle SMS gönderebilirsiniz. Araç plakası veya şasi numarası bu SMS hizmetini kullanmanız için yeterli.

Aratacağınız aracın plakasını birleşik bir şekilde,

Örneğin; 07KLM321 yazarak 5664’e SMS gönderebilirsiniz. Aracın plakası değişse dahi eski hasar kaydını görebilirsiniz.

sms ile hasar kaydı sorgulama

Bu uygulama ile SMS başına 7 TL ücret biçilmiştir.

SİGORTAM360 UYGULAMASIYLA İNTERNET ÜZERİNDEN HASAR KAYDI ÖĞRENME
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından üretilmiş bir uygulamadır. Sorgulama başı 5 TL ödeyerek kolayca ulaşabilirsiniz.  Mobil uygulamasıda bulunmaktadır. Oturduğunuz yerden merak ettiğiniz her şey bir tık uzağınızda.

sigortam360 ile hasar kaydı sorgulama

E-DEVLET İLE KASAR KAYDI SORGULAMA
E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra ‘’e-hizmetler’’ kategorisinde SBM’nin ‘’Trafik Poliçeleri ve Hasar Bilgileri Sorgulama’’ veya ‘’Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama’’ kısmından aracınızın plakasını tuşlayarak tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak bu sistemde sadece kendi üzerinize olan araçları sorgulayabiliyorsunuz. Bu sebeple aracınızı alacağınız kişiden rica edebilir ve bu bilgileri size ulaştırmasını isteyebilirsiniz.
e-devlet üzerinden hasar kaydı sorgulama

Etiketler:

Yorum Yaz