Ara Ödemeli Kredi Nedir?

Ara Ödemeli Kredi Nedir?

Normal aylık taksit ödemelerinin dışında belirli dönemlerde fazladan yapılan kredi ödemesine ara ödeme denir. Bankalar, geri ödemesi her ay aynı miktarda olan kredilerin yanında sizler için farklı bir seçenek olan ara ödemeli kredi imkanını sunuyor.

Kredi Çeşitleri Nelerdir?
Üç çeşit krediden söz etmek mümkündür. Bunları tüketici kredisi, konut kredisi, ticari kredi olarak sıralayabiliriz. Yasalar gereğince tüketici kredisi kişiler dışında ki kurum ve kuruluşlara verilemez. Tüketici kredisi ihtiyaç kredisi olarak da bilinir. İhtiyaç kredilerinin taksitleri eşit taksitler şeklinde aylık olarak ödenir.

İhtiyaç Kredisi Çeşitleri Nelerdir?
Yedi çeşit ihtiyaç kredisinden söz etmek mümkündür. Bunları, ipoteksiz ihtiyaç kredisi çeşitleri, eğitim kredisi, eşya kredisi, tatil kredisi, evlilik kredisi, taşıt kredisi, ipotekli ihtiyaç kredisi şeklinde sıralayabiliriz. Kredi ödemeleri ise aylık düzenli, ara ödemeli, artan azalan, esnek ödeme, balon şeklindedir.

Ara Ödemeli Kredi Prosedürü
Banka ya da devlet tarafından sağlanan kredi geri ödemeleri genelde aylık hesaplanır. Ödemelerin aylık normal taksiti dışında, belirli dönemlerde fazladan yapılan kredi ödemelerine ara ödeme denir. Örneğin bazı dönemlerde normalinden daha fazla bir gelir sağlıyorsanız, bu dönemde daha fazla ödeme yapmak isteyebilirsiniz. Bu dönemlerde aylık taksit tutarları belirli periyotlarda yapılan ara ödemeler şeklinde farklı tutarlarla düzenlenen ödeme planlarıyla ödenecek şekilde yeniden düzenlenir. Ara ödemeleri sadece belirli dönemlerde değil düzensiz olarak da yapabilirsiniz. Ödemeler, taksit tutarlarının ve ara ödemelerinin serbestçe belirlendiği bir ödeme tablosuyla yapılır.

Bankalar, düzenli ara ödemeleri genel olarak 3, 6 ve 12 aylık olarak planlarlar. Ev kredisi ödemelerinde 120 aya kadar varan vadelerden yararlanılabilir.

Ara Ödemeli Kredi Kimler İçin Uygundur?
Bu kredilerden özellikle yılın belirli dönemlerinde normal gelirinden daha fazla gelir sağlayanlar ile faiz yükünü ve kredi tutarını düşürmek isteyenler faydalanır. Özellikle ev kredisi ödemeleri yüksek olduğundan bu şekilde ara ödemelerle kredi yükünü hafifletmek oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Ara Ödemeli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?
Günümüzde ki birçok banka ara ödemeli kredi imkanı sağlamaktadır. Ara ödemeli kredi veren bankaları şu şekilde sıralayabiliriz: Burgan Bank, HSBC, Bankpozitif, Odea Bank, Şekerbank, Vakıfbank, TEB, Fibabanka, ICBC, Ziraat Bankası, ING Bank, Halkbank, İş Bankası, Finansbank, Denizbank, Tekstilbank, Yapı Kredi, Akbank, Garanti Bankası.

Etiketler:

Yorum Yaz