Akbank Havale ve EFT Ücretleri 2018

Akbank Havale ve EFT Ücretleri 2018

Adana’da başta Hacı Ömer SABANCI’nında bulunduğu bir grup iş adamı tarafından, bölgedeki pamuk üreticilerine finansman sağlamak amacıyla 1948 yılının Ocak ayında kurulmuş olan Akbank’ın TBB (Türkiye Bankalar Birliği) son verilerine göre 801 yurt içi 1 adet yurt dışı şubesi bulunuyor. Akbank 2018 yılı itibariyle 13.840 çalışanı ve 4.400 ATM ile müşterilerine hizmet vermektedir. Bankanın genel merkezi İstanbul’da bulunuyor, yönetim kurulu başkanı ve murahhas üyesi sayın Suzan SABANCI DİNÇER CEO’su ise sayın HAKAN BİNBAŞGİL’dir.

Akbank şubelerden, İnternet ve mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirilen havale ve EFT işlemleri için bir takım ücret almaktadır. Bu yazımızda da 2018 yılı itibariyle Akbank havale ve EFT ücretleri hakkında geniş bilgiler vereceğiz. Dilerseniz öncelik EFT ve havale işlemlerinin ne anlama geldiğini açıklayalım.

EFT Nedir?
Elektronik Fon Transferi yada kısa adı ile EFT olarak bilinen sistem. Ülkemizde 1 Nisan 1992 yılında Merkez Bankası’nın bünyesinde devreye girmiştir. Kısaca tanımlamak gerekirse EFT farklı bankalar arasında gerçekleşen para transferi için kullanılan bir terimdir. EFT bankalar yada aracı finansal kuruluşlar tarafından yapılır. Miktarını kendinizin belirlediği paranın, istediğiniz zamanda istediğiniz kişinin hesabına ulaşmasını sağlar. Paranın başka bir bankaya transfer edilmesinden dolayı EFT ücretleri bazı bankalarda yüksektir.

Havale Nedir?
EFT, farklı bankalar arasındaki para transferleri için kullanılırken havale ise aynı bankaya ait farklı hesaplar arasındaki para transferlerinde kullanılır. Havale işlemi bir bankanın iki farklı şubesi arasında gerçekleşmektedir. Havale işlemlerinde para yine aynı banka üzerinde kalır ancak farklı bir hesaba transfer olur, bu nedenle tüm bankaların havale ücretleri EFT işlemlerine göre çok daha düşüktür.

Akbank Havale Ücretleri

Bir çok bankada olduğu gibi Akbank’ta yapılan EFT işlemlerinden belirli ücret almaktadır. Bankalar arası para transferi yapmak yada adınıza, hesabınıza bir tutar gelecek ise bankalarda hesabınız olması gerekmektedir. Gerçi son yıllarda gelişen Cep bankacılığı sayesinde telefon üzerinden de ödeme almanız mümkün. 2018 yılında Akbank EFT işlemli 17:15’de son bulmaktadır, saat 17:15’den sonra yapacağınız EFT işlemleri ertesi güne kalacaktır ( cuma günü mesai saatleri dışında yapacağınız EFT işlemleri pazartesi günü gerçekleşir.)

Havale Yöntemi Asgari Tutar Azami Tutar
Hesaptan Hesaba Havale 35 TL 35 TL
Kasadan Hesaba Havale 50 TL 450 TL
Şubeden İleri Vadeli Havale 35 TL 35 TL
Akbank Direkt İnternet Havale 2.30 TL 2.30 TL
Çağrı Merkezi Hesaptan Hesaba Havale 45 TL 45 TL
ATM Hesaba Havale 8 TL 8 TL
ATM Cebe Havale 15 TL 15 TL

Akbank EFT Ücretleri

EFT işlemleri talimatı verdikten sonra çeşitli onaylanma aşamasına girdiği için transferi ortalama 15-20 dakika sürebilmektedir.

EFT Yöntemi Asgari Tutar Azami Tutar
Şubeden EFT 55 TL 550 TL
Nakit gönderilen EFT 60 TL 550 TL
İsme gelen EFT’nin Kasadan Ödenmesi 60 TL 550 TL
Direkt İnternet – Direkt Mobil – Asistan EFT 5.25 TL 5.25 TL
ATM’den EFT 15 TL 15 TL

Etiketler:

Yorum Yaz