Kimler Kredi Başvurusu Yapabilir?

Kimler Kredi Başvurusu Yapabilir?

Kredi almak, nakit ihtiyacı duyulduğunda çoğu kişinin başvurduğu yollardan biridir. Ancak kredi kolay alınabilen bir şey değildir, bazı şartlar gerektirir. İlk kez kredi başvurusu yapacak insanların dikkat etmesi gereken bazı şeyler vardır.

Yaş Şartı Nedir?
Bankalardan kredi alabilmenin ilk şartlarından birisi 18 yaşını doldurmuş olmaktır. 18 yaşını doldurmadan önce kefil bile gösterilse hiçbir etkisi olmaz. Çoğu resmi kurumda olduğu gibi kredi alımında da ilk kural budur.

Gelir Belgesi Gerekli Midir?
18 yaş şartının ardından gelen en önemli kural düzenli bir gelire sahip olmaktır. Eğer değil iseniz kredi almak maalesef imkansızdır. Düzenli gelir ile birlikte sigortalılık süresi de ne kadar uzun olursa kredi almak o kadar kolay olur. Bu etmenlerin yanına bir de yüksek kredi notuna sahip olan kişiler her zaman kredi almak konusunda bir adım önde gelirler. Bu şartları taşıyan insanlar çekinmeden başvuruda bulunabilirler.

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Kullanılabilir Mi?
Kredi kullanmak isteyenlerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi gelir belgesidir. Genelde yaştan sonra ilk dikkat edilen konu budur. Ancak gelir belgesi olmadan kredi kullanabilmenin tek yolu ipotekli ihtiyaç kredisidir. Herhangi bir taşınmanızı ipotek göstererek ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Bunu başarabilecek konumda iseniz daha sonrasında kredi almak çok kolay bir yönteme dönüşür.

Sigortalılık Süresi Neden Bu Kadar Öneme Sahiptir?
Maalesef ki bankalar kredi alımında kredi alacak kişinin sigortalılık süresini çok önemserler. Çünkü bankalar borç veren taraftır ve bu yüzden borcun düzenli olarak ödenmesini isterler. En az sigortalılık süresi 3 aydır. Bu bankalar için düzenli bir ödeme olarak sayılabilmektedir. Çünkü düzenli ödeme yapmak bankalar için kredi limitinizi daha albenili bir hale getirir.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?
Bankaların son dönemlerde en çok göz önünde bulundurduğu unsur kredi notudur. Çünkü bankalar krediyi kullandırırken kredi notuna bakarak faiz oranlarını belirleyebilmektedir. Burada önemli olan en risksiz rakam 1.100 ile 1.499 arasındaki notlardan birisidir. Yüksek kredi notu ise 1.499 ile 1.900 arasındaki rakamlardır. Kredi notunuz yüksek olduğunda kredi şansınız daha da bir yükseleceğinden kredi alma şansınız daha da bir artıyor denilebilir.

Etiketler:

Yorum Yaz