İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü Nedir?

İmza sirküsü; gerçek ya da tüzel kişinin noter huzurunda imzasını kayıt altına aldırmasıdır. Gerçek kişilerde şahsın imzasını, tüzel kişiliklerde ise kurum, firma ya da işletmenin yetkilisi sıfatıyla atabileceği imzayı resmi kurumlara onaylatması olarak anlaşılmalıdır. Bu belge içerisinde yetkilinin birden fazla imza örneği, noterin onayı ve imza yetkisi bulunan kişinin yapabilmeye yetkilendirildiği işlemlerin açıklaması bulunur.

İmza Sirküsü Neden Çıkarılır?

İmza sirküsü nedir sorusunun cevabını daha net anlayabilmek için bu belgenin neden çıkarıldığını bilmek gerekir. Genellikle vergi mensubu kişilerin ticari işlemlerde kullandığı bu belge, yetkili kişilerin imzalarını yasal güvence altına almak için çıkarılır. Dolandırıcılık veya sahte imza olaylarının önüne geçmek için düzenlenmektedir. Şirketi tehlikeye atacak durumların yaşanmaması, şirket yetkilisini evraklar üzerinde de belirtmek ve yasal bir sorun olması durumunda şirket sorumlusunu bulmak gibi konularda da oldukça yararlıdır.

İmza Sirküsü Nereden ve Nasıl Alınır?

İmza sirküsü nedir diye merak edenlere bu imzanın nereden ve nasıl alındığını da açıklamak gerekecektir. İmza sirküsü çıkarma işlemi size en yakın noter tarafından, ücret karşılığında yaklaşık 15 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilmektedir. Hazırlanan nüshalardan birisi noterde kalırken diğeri de imza sahibine verilir. İmza sirküsünü çıkarmak için gereken belgeler ise kurumun kayıtlı olduğu yerin ticari sicil gazetesi örneği, vergi levhası, imza yetkilisinin nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisidir.

Etiketler:

Yorum Yaz