Bankada Unutulan Parayı Sorgulama

Bankada Unutulan Parayı Sorgulama

Bankalarda unutulan paralar, 10 yıl sonunda zaman aşımına uğrar ve bu paralar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na aktarılır. Pek çok kişi banklarda parasını unutarak hesaplarını sorgulamaz. Bu nedenle 2001 ve 2017 yılları arasında bankalarda unutulan paranın miktarı 94,5 milyon lira olarak açıklandı. Vatandaşlar eskiden bu paraları sorgulayamıyordu. Ancak Türkiye Bankalar Birliği, vatandaşların bankalarda paralarının olup olmadığını kolaylaştırdı. Buna göre bankalarda para unutup unutmadığınızı kontrol etmek ya da hangi bankada ne kadar paranız olduğunu öğrenmek için http://www.zamanasimi.org/tbb.xhtml adresini ziyaret etmeniz gerekiyor.

31 Aralık 2017’ye kadar 115 milyon lira unutulmuş
Türkiye Bankalar Birliği yaptığı açıklamada 31 Aralık 2017 tarihine gelene kadar toplamda 115 milyon liranın banklarda unutulduğunu açıkladı. Buna göre bankacılık kanunlarında; 10 yıl içinde aranmayan ve herhangi bir işlemin yapılmadığı mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar, zaman aşımına uğruyor. Buna göre banklar, zaman aşımına uğrayan para miktarlarını kimlere ait oluğunu söylemeseler bile, resmi internet sitelerinden yayımlıyor.

15 Aralık son tarih;
Bankalarda zaman aşımına uğramış olan hesapları olduğunu öğrene kişiler, 15 Aralık tarihine kadar bu hesapları kapatabilecekler. Bunun için kimlik kartınız ya da kimlikleriniz ile birlikte ilgili bankaların şubelerine ya da Genel Müdürlükleri’ne başvurmanız yeterli olacaktır. Hangi bankada hangi hesabınızın olduğunu öğrenmek için de www.zamanasimi.org/tbb adresini ziyaret etmeniz gerekiyor.

Zaman aşımına uğramış paralar başka nereden öğrenilebilir;
Vatandaşların sıkça sordukları sorulardan biri de ‘benim ne kadar param var ve ne kadar param zaman aşımına uğradı’ şeklindedir. Yönetmeliğe göre her yıl zaman aşımına uğrayan paraların listesi;

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu adresi olan www.tmsf.org.tr

Türkiye Bankalar Birliği adresi olan www.tbb.org.tr

Türkiye Katılım Bankaları Birliği adresi olan www.tkbb.org.tr

İnternet siteleri üzerinden sorgulanabilir. Bu sitelerdeki sorgulamalar, zaman aşımı altında yapılmalıdır. Bunların dışında bankaların kendilerine ait olan resmi internet sitelerinde de zaman aşımına uğrayan kişilerin listesi açıklanmaktadır. Bu listelerden adınız bulabilir, adınızı bulduğunuz banın ilgili şubesine giderek hesabınızı kapatabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz