Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Nasıl Silinir?

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Nasıl Silinir?

Genel Sağlık Sigortası ile ilgili yeni düzenleme onaylandı. Yeni düzenleme ile birlikte ülkemizde 2012 yılından beri gelir testi yaptırmayan toplam 4.5 milyona yakın kişinin borçları sıfırlanacak. Gelir testi yaptırmayan bir kişinin maksimum 20 bin lira borcu bulunuyor. Yapılacak olan yeni sistemde kişilerin GSS borçları tamamen sıfırlanacak ve aylık 53.33 liradan tekrar yapılandırma yapılacak. İşte genel sağlık sigortası prim borçları ile ilgili tüm detaylar.

2018 yılı ile birlikte yürürlüğe giren yeni genel sağlık sigortası sisteminde geçmişte var olan borçlar silinmeyecek. Borçların faizleri ve cezaları silindikten sonra ödeme kolaylığı sağlamak için 53.33 liradan tekrar yapılandırılacak ve ödemeniz istenecek.

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Nasıl Sıfırlanacak?

2012 yılından itibaren genel sağlık sigortası borcu olan kişiler gerek gecikme faizi, gerekse de cezası ile birlikte 20 bin lirayı bulan borçlar ortaya çıkıyor. Yeni düzenleme ile birlikte gecikme faizi ve cezasını ödemeden borcu yapılandırabileceksiniz. Eğer borcunuzu tamamen kapatır iseniz 3 bin 360 lira ödeyerek tüm borcunuzu kapatabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası prim borcunuzu tamamen kapatmak için ister peşin olarak ödeyebilir, isterseniz 12 taksit ile borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Genel sağlık sigortası prim borcunuzu kapatmak için başvuruyu ise Nisan 2018 tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde SGK’ya başvurarak yapabilirsiniz. Eğer Aralık 2018 tarihine kadar başvuru yapmazsanız borcunuzu kapatamayacaksınız.

Gelir Testi Yapılacak Mı?

Yeni düzenlemenin başladığı Nisan 2018 tarihinden itibaren 53.33 lirayı ödemeyi kabul eden kişiler artık gelir testi yaptırmayacak. Eğer aylık 53.33 lirayı ödemeyi kabul etmemeniz durumunda tekrar SGK’ya giderek gelir testi yaptıracak ve aile gelirinin 592.50 liradan daha az olduğunu ispat etmesi gerekecek. Eğer bu şartı sağlayabilirseniz GSS borcunuzun tamamı sıfırlanacak ve devlet tarafından sağlık hizmetlerinin hepsinden ücretsiz olarak faydalanabileceksiniz.

Özel Sağlık Sigortası Olanlar GSS Başvuracak Mı?

Sosyal sigortası olmayan tüm bireysel GSS’ye başvurmak zorundadır. Özel sağlık sigortası olanlarda, sağlık giderlerini kendi karşılaşa da GSS başvurusu yaptırmak zorundadır. Eğer başvuru yapmazsanız GSS borcunuz tekrar katlanmaya devam edecek ve Nisan 2018 tarihindeki düzenlemeden sonra hiçbir zaman silinmeyecektir.

Geçmişe Yönelik Ödenen Borçlar İade Edilecek Mi?

1 Nisan 2018 tarihine kadar olan genel sağlık sigortası ödemeleri veya bu süreçten önceki dönemlerde yapılandırma gerçekleştirilerek ödenen genel sağlık sigortası prim borçları iade edilmeyecek.

Etiketler:

Yorum Yaz