Kredi Notu Nasıl Yükseltilebilir?

2
views
Kredi notumuzu nasıl bir yol izleyerek yükseltebiliriz? Kredi notu yükseltme teknikleri nelerdir? Kredi notuyla alakalı herkesin doğru diye bildiği yanlışlar nelerdir?

Kredi notu konusunda dikkat edilmesi şart olan noktaları ve kredi notunun nasıl yükseltilebileceğini haberimizden öğrenebilirsiniz.

Kredi notu, ihtiyaç kredisi veyahut kredi kartı müracaatı başta olmak üzere bir hayli finansal işimizde karşımıza çıkan bir kavramdır. Kredi notu finansal geçmişimizdeki işlem kayıtları göz önünde bulundurularak bize verilen finansal nottur. Genelde 0-1400 değerleri arasında değişir. En düşük düzeydeki notlar 0’dan başlar ve yukarıya çıktıkça da finansal performans artış gösterir.

Kredi kartı veyahut bir miktar ihtiyaç kredisi müracaatında bulunduğumuzda dolaysız bize soracakları ilk şey kredi notumuzdur. Şayet ki kredi notumuz düşükse kredi ya alamaz ya da diğer kredi alanlara göre daha yüksek getiri ve kısa vade müddetleri ile kredi alabiliriz. Bu yüzden kredi notu hayatımızı ve günlük işlerimizi etkileyen son derece ehemmiyetli bir konudur.

Peki, kredi notumuzu nasıl yükseltebiliriz? Kredi notumuzu yükseltebilmek için öncelikli olarak bu kararı almadan önce var olan tüm kredi ve kredi kartı borçlarımızı ödememiz gerekiyor. Sonra da istikrarlı bir şekilde harcama yapmamız gerekiyor. Küçük küçük de olsa düzenli olarak banka kartı ya da kredi kartı ile yapılan alışverişler finansal geçmişinizin pozitif görünmesi açısından büyük ehemmiyet arz etmektedir.

Kredi notuyla alakalı denilen büyük bir yanlış vardır. Hiç kredi kartınız olmadıysa veyahut hiç finansal bir işlem yapmamış sözgelişi ödemelerinizi ya da faturalarınızı banka yoluyla gerçekleştirmemişseniz kredi notunuzun hiçbir işlem yapmadığınız için yüksek olacağını düşünürsünüz. Aslında vaziyet zıddıdır. Hiçbir şekilde finansal alanlarda görünmezseniz tanınamazsınız bu da kredi notunuzun çok düşük olmasına kapı aralar.

Kredi notunu yükseltmenin bir diğer yolu da fatura, aylık ödeme gibi düzenli işlemlerinizi banka direktifiyle otomatik olarak gerçekleştirmektir. Şayet ki bir bankaya bağlı hesabınıza düzenli direktif vererek elektrik, su, telefon, internet gibi düzenli takip gerektiren ödemelerinizi bu şekilde hallederseniz kredi notunuzun yükselmesine ehemmiyetli ölçüde katkıda bulunuş olursunuz.

Bir diğer yolda sizin dışarıdan aldığınız düzenli ödemeleri banka yoluyla almanızdır. Mesela aylığınızı elden değil de her ay düzenli olark bir banka hesabınızdan alırsanız hesabınıza düzenli olarak her ay para giriş çıkışı olduğunu fark eden bankalar kredi notunuzu yükseltecek ve kredi ya da kredi kartı sahibi olma ihtimaliniz önemli ölçüde artacaktır.

Kredi notu ile alakalı bilinen bir diğer yanlış da kredi notunun sık aktüellenen bir şey olmadığıdır. Aksine kredi notu sizin aktüel finansal işlemlerinize göre değişebilmekte ve duruma göre şekil alabilmektedir. Kredi notunuzu yükseltmek için bu stratejileri uyguladığınızda kısa müddette netice vermiş olduğunu göreceksiniz.

Bir Yorum Bırakın