Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2
views

Konut kredisi almadan önce nelere dikkat etmek gerekir? Konut kredisi alırken kendimiz için en uygun ödeme şartlarını nasıl tespit edebiliriz?

Hemen hemen herkesin hayali bir hane satın alabilmek ve kira derdinden kurtulmaktır. Hane sahibi olmak eskiye göre biraz daha kolay. Zira bankalar hem konut kredisi kolaylığı sağlıyor hem de konut alabileceğiniz daha çok yer var. Ancak konut kredisi almadan önce düşünmeniz şart olan birkaç ehemmiyetli nokta bulunuyor.

Konut kredisi almak isteyenler nelere dikkat etmelidir? Öncelikli olarak konut kredisi alacakların karar vermesi gereken noktalar hangileridir? Konut kredisi alabilmek için en kadar peşinata ihtiyaç vardır? Konut kredisindeki en uygun vade olanakları ve getiri oranları nelerdir?

Konut kredisi almadan önce en çok dikkat edilmesi gereken nokta kuşkusuz ki kişinin bütçesini, ödeme olanaklarını iyi biliyor olmasıdır. Krediler çeşitli şekillerde ve çeşitli ödeme olanaklarıyla verilmektedir ancak burada konut kredisi almak isteyen kişinin neye ihtiyacı olduğunu ve kendi ödeme olanaklarını iyi bilmesi gerekir.

Her kredi çeşidinde faiz oranları büyük ehemmiyet arz etmektedir. Faiz oranına göre ödenen paranın kazancı ve alınan krediden elde kalan ana para ortaya çıkarılır. Faiz oranı ne kadar düşük olursa ve ihtiyaca ne kadar hitap ediyorsa bizim için o kadar iyi sonuçlar doğurur. Ancak konut kredisi alırken bu hesaplamalara iki katı dikkat etmek gerekir.

Konut kredisinde yüksek miktarlarda nakit paraya ihtiyaç duyulduğu için bu tip kredilerin üremleri de o derece yüksek paralara tekabül etmektedir. Çok küçük bir ürem farkı ve ödeme miktarı farklılığında dahi kredi ödemesi nihayetinde binlerce lira kaybedilebilir. Bu sebeple konut kredisi almadan önce iyi düşünmek konut kredisi veren tüm bankaların ürem oranlarını dikkatlice incelemek gerekir. Toplam geri ödeme rakamında ciddi farklılıklar ile karşılaşmamak için kredi ürem oranlarını dikkatlice incelemek gerekir.

Konut kredisinde peşinat ne kadar fazla ödenirse konut kredi üreminizde o derece düşük olacaktır. Bunun yanı sıra konut kredilerinde vade müddeti de büyük ehemmiyet arz etmektedir. Ürem oranlarını belirli bir evreye kadar vade müddeti belirlemektedir 60 ay vadeli bir konut kredisi ile 120 ay vadeli bir konut kredisi için ödenen miktar değişik olacaktır.

Buradaki önemli nokta aylık ödeyeceğiniz taksit meblağı ile toplam geri ödeme rakamı arasındaki balansı tutturabilmenizdir. Düşük üremle konut kredisi almak isterseniz bu sefer vade müddetini kısa tutmanız gerekir. Vade müddetleri kısa tutulduğunda daha az ürem ödemiş olursunuz ancak aylık ödemeniz şart olan miktar yükselmiş olur. Taksitlerinizi düşük tutmak için vade müddetinizi uzatmanız vaziyetinde da daha fazla kredi ödemiş olursunuz. Bu vaziyette belirli bir birikim yaparak kredi müracaatında bulunmak daha mantıklı olacaktır. Kendi gelir/gider tablonuza göre en uygun müddetteki vadeyi ve taksit meblağınızı belirlemelisiniz.

Bir Yorum Bırakın