Bitcoin Nasıl Alınır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

2
views

Bitcoin nasıl alınır? Her şeyin sanala dönüştüğü dünyamızda dijital para birimleri de çoğalmaya başladı. Bunlardan en bilindik olan ve değeri uçuşa geçen Bitcoin. Nasıl alınır ve nerede saklanabilir? Suallerin yanıtı yazımızda.

Günümüzde sanal ortamda değerini gittikçe artıran para birimi bulunuyor. Bitcoin isimi verilen bu para birimi oldukça trend vaziyetinde. Gün geçtikçe artan değeri insanların bu paraya yatırım yapmak istemesine neden oluyor.Aynı zamanda enteresan bir bilgi verelim. 2010 seneninde yalnızca 100 Dolarlık almış olsaydınız şimdi tam 72 milyon dolara sahip olmuştunuz. Değerini ne kadar artırdığını buradan da anlayabiliyoruz. Şu anda 9000 TL civarlarında gezen bitcoin’i nasıl alabilirsiniz ve nerede gizleyebilirsiniz. En kolay yollar neler?

Bitcoin cüzdanı oluşturun

Bitcoin’i almadan önce yapmanız şart olan şey onu nerede gizleyeceğinizi düşünmenizdir. Bu sizin için zor olabilir; zira cüzdan hizmeti sağlayan bir hayli servis ve araç bulunuyor. Bunların hepsi  savunabilen ve depolanmasını sağlayabilen banka hesaplarından oluşuyor.

Blok zinciri teknolojisi için de aldığınız her bitcoin’e bir kimlik atamanız gerekiyor. En dikkat edilmesi gereken nokta data olarak dikkat çekiyor. Şahsi verileriniz kaybolursa, faturanızın kaybolmasıyla eşdeğer oluyor.

Birçok servis parayı alıp depolamak için olanağı sunuyor. Bunlardan biri de ”Hot Wallet”. Bunun yanı sıra Ledger gibi seçenekler de masaüstü bilgisayarlarınızda gizleyebilme olanağını sunuyor.

Satın almak için doğru satıcıyı seçin

Kullanıcıların dijital parayı hangi amaçla kullanacağı ehemmiyetli. Cep telefonları üzerinden de almak olasıyken, bu şekilde yapılan alışverişlerde yüksek miktarda işlem fiyatı alınıyor.

Ayrı olarak Virwox gibi aracılar satın alma sırasında asgari sual sorarak müşterilerini sıkmıyor. Lakin işlem fiyatı diğerlerine kıyasla daha pahalı oluyor. Yeni başlayanlar için Coinbase ideal tercih gibi dururken, isteyenler de bitstamp’i seçebilir.

Bu servislerden kredi kartı, Paypal veya banka hesabı üzerinden alışveriş yapılabilirken en kolayı ve güveniliri dolaysız olarak satan insanlara erişmek. En az işlem fiyatı ödeyerek işlemlerinizi bitirebilirsiniz.

Aldığınız Bitcoin’i cüzdanınıza emanet edin

Bitcoin aldıktan sonra onu güvenli yerde tutmanız gerekir. Başka bir deyişle kendi şahsi hesabınızda gizleyebilirsiniz. Daha sonrasında işlem yapıldığı andan sonra oluşan rastgele şifrelenmemiş güvensiz ortamlardan sakınmanız olası olabiliyor.

Peki onlarla ne yapabilirsiniz? Geleceğin para birimi olacağını ümit ederek bekleyebilirsiniz ancak şayet kullanmak için aldıysanız barter yoluyla istediğiniz bir şeyi alıcılarla değiş tokuş etmek için kullanmak en rahat çözüm olacaktır.

Bir Yorum Bırakın